środa, 24 kwietniaNews That Matters
Shadow

Nowości w WP

Aktualizacja WordPressa, WordPress 5.0 nowy domyślny motyw

WordPressa 5.0 już jest! Co w nim takiego wyjątkowego? Otóż ma zupełnie nowy edytor, który został nazwanty Gutenberg. Jest on zupełnie przeprojektowany i tworzy się w nim treść w zupełnie inny sposób niż dotychczas w tzw. klasycznym edytorze. Do tej wersji WP dołączono także nowy motyw domyślny.

Gutenberg

Nie wiem czy któraś z Was jest na bieżąco z aferami, które się tam dzieją, ale ostatnio dowiedziałam się, że wydarzył się w Gutenbergu duży skandal! Zespół do spraw ułatwień dostępu miał pretensje,
że ich obawy i przeczucia nie zostały sprawdzone i odpowiednio rozwiązane. W wyniku tej afery Rian Rietveld, który był liderem zespołu do spraw dostępności zrezygnował ze swojego stanowiska.

Motyw XXI

Pamiętajm o tym, że jest to motyw domyślny i tym samym ma automatycznie wbudowaną kompatybilność z Gutenbergiem dla wszystkich nowych bloków i opcji wyrównania.
W tym momencie wyjaśnię Wam także co to znaczy, że motyw jest zgodny z Gutenbergiem i jakie może to mieć wady czy zalety dla nas jako użytkowników. Gutenberg będzie naszym nowym domyślnym edytorem. W ten sposób twórcy motywu mogą narzucić nam od razu nowe funkcje
i zaoferować kilka ciekawych unowocześnień. Co takiego można znaleźć przy tym motywie? Gutenberg oferuje nową opcję wyrównania pełnej szerokości dla niektórych bloków. W ten sposób mamy możliwość by rozciągnąć wyrównanie bloku na całą widzialną dla użytkownika powierzchnię. Kolejną sprawą jest to, że Gutenberg ułatwia programistom tematyczne oferowanie bardziej wizualnej edycji poprzez zastosowanie stylów i motywów w edytorze back-end. Wiąże się to z tym, że będziesz mogła zobaczyć aktualną typografię i kolory dla swojego motywu podczas pracy w Gutenbergu. To jednak działa tylko w momencie, gdy każda z nas, która jest tym zainteresowana, wbuduje to w swój kod.

Nowy interfejs WooCommerce

Prowadzenie sklepu na WooCommerce to świetna sprawa, a co więcej za niedługo ma zostać wprowadzona aktualizacja pulpitu nawigacyjnego. Nowy backend WooCommerce ma być zasilany przez React. Jest to nowa technologia, która może pozwolić na znaczną poprawę dla przejrzystości naszych raportów oraz będzie wiązał się z lepszym systemem powiadomień. Dla tych z Was, które są niecierpliwe, mam dobrą wiadomość! Jest możliwość by uzyskać dostęp do nowego interfejsu za pomocą oddzielnej wtyczki, pomimo tego, ze nadal jest w fazie testowania. Nie zapominaj jednak,
że jest to wersja alfa i nie powinno się jej stosować na żywo w sklepie. Wersja publiczna beta powinnam pojawić się na początku 2019 roku.

WP Engine przejmuje inny sklep z motywami WordPress

Jakiś czas temu bardzo głośno było o tym, że pakiet WP Engine uzyskał popularną strukturę kompozycji Genesis. Okazuje się, że dla nich było to za mało i w tym momencie WP Engine uruchomił inny sklep z motywami. Otóż 25 października firma WP Engine oficjalnie przejęła szablony Array.
Od tego momentu tak naprawdę motywy Array są częścią platformy WP Engine.
WordPress przenosi się do PHP 7.3
Każda nowa wersja PHP kojarzona jest z lepszą wydajnością i większym bezpieczeństwem. Najnowsza wesja PHP 7.3 jest już na końcowych etapach cyklu rozwoju. Głównym celem zespołu pracującego nad tą wersją jest zaoferowanie pełnej obsługi PHP 7.3 w następnej wersji WordPress 5.0.

Nowy zespół, nowe pomysły

W przypadku firmy WordPress to nie zmiana całego zespołu, ale zainwestowała w przejęcie firmy oraz nabycie wtyczki. Array Themes, która doprowadziła do kilku ważnych przejęć. Przyczyniła się m.in. do zdobycia firmy SeedPro przez imperium WPBeginner. Sandhills Development firmy Pippin Williamson nabył wtyczkę WP Simple Pay. Sandhills Development to przede wszystkim firma Easy Digital Downloads, a także Restrict ContentPro i AffiliateWP.
WP Simple Pay jest popularnym narzędziem, które pomaga użytkownikom akceptować wszystkie rodzaje płatności za pośrednictwem Stripe.

Więcej na temat WordPress można poczytać na blogu sylwiastein.pl

Przeczytaj także