czwartek, 23 majaNews That Matters
Shadow

Proste sposoby na to, aby ludzie wpisali się na Twoją listę e-mail

Twój sukces będzie zależeć od potencjalnej grupy odbiorców. Musisz dotrzeć do jak największej grupy oferując w zamian elementy, które są atrakcyjne w odbiorze. Pamiętaj, że im więcej oferujesz, tym większe zaufanie budzisz.

Największym potencjałem są ludzie, dbaj więc o to, by dawać jak najwięcej. W pierwszej kolejności ustal to czego Ty sam oczekujesz? Wystarczy Ci jedynie pozyskanie adresów e-mail w jak największej ilości? Musisz więc sprawić, by ludzie się angażowali. Jesteśmy skonstruowani w ten sposób, że zarówno lubimy być potrzebni lecz niezmiernie oczekujemy czegoś w zamian. Warto więc zaoferować otrzymanie darmowej zawartości np. poprzez Facebooka lub kanał Youtube.

Zbieranie danych rządzi się swoimi niezmiennymi prawami. Warto jest pamiętać
o wszystkich istotnych kwestiach by nie popełniać błędów, które mogą zniechęcić naszych odbiorców. Mailmarketing pokazuje pewną zależność, że im więcej danych do uzupełnienia tym zapał naszych odbiorców maleje. Niewskazane jest żądać wielu elementów do podania. Warto jest więc skupić się tylko na danych jakie są nam najbardziej potrzebne – adres email oraz imię użytkownika. Wielu z Was zapewne zastanawia się do czego imię?

Otóż jest to bardzo ważna kwestia. Każdy z nas lubi jak zwraca się do niego w indywidualny sposób. Każdy bowiem w większym lub mniejszym stopniu utożsamia się ze swoim imieniem. Warto jest więc wykorzystać ten element do wzbudzenia zaufania odbiorcy. Każdy lubi czuć się ważny, a bezpośredni zwrot z imienia wywoła to uczucie.

Ponadto warto zauważyć, że otwierając maila z dużo większą uwagą i zaangażowaniem odniesiesz się do jego treści, oraz dłużej zapadnie Ci w pamięć jeśli w nagłówku zobaczysz swoje imię. Ponadto znając imię możesz w łatwy sposób personalizować go z ofertą, więcej informacji uzyskasz z korespondencji bezpośredniej. Da Ci to wówczas spory ładunek behawioralny, by wzbudzić i utrzymać zaufanie Twojego rozmówcy.

Stwórz odpowiednie miejsce

W dzisiejszych czasach wielu użytkowników ceni swój adres e-mail. Jest on traktowany jako dana wrażliwa, którą nie wszyscy chcą się chętnie dzielić. Jak więc sprawić by użytkownik oddał tak chronioną przez niego informację? Sposób jest bardzo prosty. To Ty musisz wyjść z inicjatywą. Pisałam już wcześniej w jaki sposób działa nasz mózg – otóż lubimy dostawać coś w zamian.

Najłatwiej jest stworzyć swoją skądinąd atrakcyjną stronę www, która przykuwa nie tylko treścią lecz przede wszystkim szatą graficzną. Ludzie bowiem w większości są wzrokowcami i to od pierwszego efektu wizualnego zależy to czy zostaną na twojej stronie www czy przejdą automatycznie do innych bardziej atrakcyjnych
w ich odczuciu treści.

Najważniejsze jest, abyś na swojej stronie głównej, a najlepiej również na każdej z podstron umieścił formularz zapisu do newslettera. To doskonały sposób by
w parę chwil pozyskać dane, na których najbardziej Ci zależy. Większość stron www posiada również tak zwany formularz kontaktu. Warto jest umieścić przy nim informacje o dodaniu adresu e-mail do Twojej skrzynki mailingowej. Większość z użytkowników nie czyta tych informacji lub zaznacza je automatycznie, a Ty pozyskujesz kolejny adres.

Media społecznościowe

W dobie mediów społecznościowych warto jest także wykorzystać i ten kanał przekazu. Nie jest to może zbyt wyrafinowana forma, jednak kto z nas nie korzysta codziennie z Facebooka lub innej popularnej tego typu formy kontaktu ze światem? Po uzyskaniu dostępu i spełnieniu kilku niezbyt wymagających formalności można zacząć pozyskiwać adresy poprzez zapisywanie się użytkowników do newslettera. Ponadto atrakcyjną formę stanowią organizowane konkursy. Często bowiem pojawia się informacja z prośbą o udostępnienie konkursowej treści i podanie swojego adresu. To kolejne odwołanie do mojej tezy z początku artykułu, o tym, że lubimy dostawać coś w zamian. Warto jest odwoływać się do procesów podświadomości i psychologii człowieka bowiem jest w nas wiele potencjału, musimy jednak znać odpowiednie mechanizmy działania.

Webinary

Kolejnym dobrym sposobem na pozyskiwanie adresów email są akcje tematyczne,
w których dzielimy się swoją wiedzą. Wykorzystanie webinarów jest coraz bardziej powszechne i pomocne, a przy okazji można uzyskać to czego oczekujemy. Prostym sposobem jest prośba o podanie adresów e-mail zarówno osoby jaka szkoli jak i jej szkoleniowej grupy odbiorców. Wówczas uzyskujemy pełną listę najczęściej kilku lub kilkunastu osób. Ponadto należy pamiętać, że występując w roli szkoleniowca budujemy nić porozumienia i zaufania w relacji z użytkownikiem.

Ochrona

Mimo, iż adres e-mail w myśl ustawy o Ochronie Danych Osobowych nie jest wprost traktowany jako dana osobowa, to Ty chcąc zbierać adresy powinieneś je odpowiednio traktować. Dlatego też powinieneś gromadzić zgody dotyczące przetwarzania danych osobowych do celów marketingowych oraz chronić te dane zgodnie z ustawą.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *