czwartek, 18 kwietniaNews That Matters
Shadow

Tani prąd – czyli jak oszczędzić na rachunkach za prąd

Ceny prądu są bardzo zmienne. W ostatnim czasie sporo mówiło się o podwyżkach. Wraz z coraz bardziej ekologicznym stylem życia wiele urządzeń czerpie energię elektryczną zamiast gazu, czy paliwa. Dlatego nie jest niczym zaskakującym, że rachunki za prąd są z miesiąca na miesiąc wyższe, zwłaszcza jesienią i zimą.

Nie mamy wpływu na ceny prądu, ale mamy wpływ na zużycie prądu we własnym domu. Oto praktyczne porady, jak zmniejszyć rachunki za prądu i zaoszczędzić.

Nie zostawiaj włączonego światła

To oczywiście bardzo błaha z pozoru rada, jednak pozostawienie włączonego światła w pomieszczeniu,
z którego nikt nie korzysta, jest dużą stratą energii. Żarówki czerpią sporą ilość prądu i ich ciągłe działanie dzień po dniu doprowadza do znacznego zużycia energii. Skoro już o żarówkach mowa, to warto także zamienić wszystkie żarówki na energooszczędne. Producenci od jakiegoś czasu wprowadzają na rynek żarówki ledowe, czy halogenowe, które świecą jaśniej przy mniejszym poborze energii. Jeśli w domu mamy jeszcze żarówki starego typu, to koniecznie trzeba je wymienić.

Nie zostawiaj włączonej ładowarki

To jeden z bardzo popularnych mitów, w którym jest jednak ziarenko prawdy. Włączona do prądu ładowarka pobiera cały czas prąd. Nie jest to co prawda pełna moc tej ładowarki, jednak nie ulega wątpliwości, że jakikolwiek bezcelowy pobór energii negatywnie wpływa na środowisko. Nie tylko dla naszych rachunków za prąd, ale także środowiska.

Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania

Wiele urządzeń takich jak telewizory, konsole, odtwarzacze, oczyszczacze powietrza posiadają tryb czuwania. Jest to charakterystyczny dla tego typu przedmiotów tryb, którego zadaniem jest pozostawać
w gotowości do uruchomienia. O ile danego urządzenia używamy często, jak np. telewizora, o tyle sprzęty używane rzadziej po prostu czerpią niepotrzebnie energię. Natomiast jeśli wyjeżdżamy na dłużej, tym bardziej warto takie artykuły gospodarstwa domowego powyłączać.

Ceny prądu w 2019 ulegną zmianie!

Stawki za energię elektryczną w 2019 będą musiały zostać obniżone przez sprzedawców prądu, do tych, które obowiązywały 30.06.2018r. – z czego to wynika? W grudniu ubiegłego roku została uchwalona ustawa, która nakłada na sprzedawców obowiązek obniżenia stawek, by uchronić gospodarstwa domowe
i przedsiębiorstwa od wzrostu cen za prąd w 2019 roku. Opłaty za prąd, ale także opłaty przejściowe, akcyza oraz opłaty dystrybucyjne ulegną zmianie. . Więcej informacji: https://poprostuenergia.pl/akcyza-na-prad-i-nowe-ceny-energii-elektrycznej-w-2019-roku/

Przeczytaj także