środa, 24 kwietniaNews That Matters
Shadow

Legendy dla dzieci – pomysł na idealny prezent dla naszej pociechy!

Nie masz pomysłu na książkę dla swojego dziecka? Pragniesz, aby Twoje dziecko mogło lepiej poznać kulturę, w której się wychowuje? W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po legendy dla dzieci, które przygotowywane są w ciekawych zestawach. Choć niegdyś legendy te opowiadane były ustnie, teraz dzieci mogą same czytać o opowieściach wzbogaconych ciekawymi ilustracjami. Dzięki temu nasze pociechy będą mogły poznać wyjątkowe i bogate w przekaz historie, które powstały nie w odległych krajach, ale właśnie w ich najbliższym otoczeniu.

Kultura w pigułce

Dlaczego warto sięgnąć po legendy dla dzieci? Przede wszystkim to właśnie dzięki temu nasze pociechy będą w stanie poznać wyjątkowe i ciekawe elementy kultury, które od wieków opowiadane były przy domowym ognisku. Możliwe będzie dzięki temu zanurzenie się w świat wyjątkowych legend dla dzieci, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie zarówno jako intrygująca opowieść, jak i cenna przestroga mówiąca o tym, jakie zwyczaje i obyczaje budują nasz świat. Oznacza to, że wybranie np. legend polskich będzie nie tylko interesującym, przyjemnym doświadczeniem, ale tez znacząco wpłynie na rozwój naszego dziecka oraz otworzy je na głębsze poznanie rzeczywistości.

Legendy dla dzieci w każdym wieku

Warto pamiętać o tym, że legendy dla dzieci nie są przeznaczone tylko dla tych pociech, które chodzą do szkoły i potrafią czytać. Warto sięgnąć po wartość tych książek i opowiadań już o wiele wcześniej. Piękno i moc legend dla dzieci potrafi płynąć już do dzieci młodszych, które uwielbiają, kiedy czyta im się te wyjątkowe opowieści. Co więcej, odpowiednia konstrukcja legend sprawia, że jesteśmy w stanie wzbogacać ich treść o gestykulację, obrazki oraz dopowiedzenia, które znacząco ubogacą wyobraźnie naszego dziecka. Celem legend nie jest tylko zapoznanie dziecka z kulturą, ale poruszenie jego wyobraźni, która się kształtuje i rozwija już od najwcześniejszych lat życia.

Tematyczne legendy dla dzieci

Jeśli już decydujemy się na legendy dla dzieci, koniecznie powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie legendy chcemy przedstawić naszym pociechom. Przede wszystkim legendy warto połączyć z baśniami, które to wzajemnie się przenikają. Podczas zakupów warto rozważyć zarówno wybranie baśni i legend polskich, jak i zdecydowaniu się na bardziej regionalne opowieści. Dla starszych dzieci szczególnie ciekawe mogą się okazać te legendy, których akcja rozgrywa się w okolicy, w której mieszkają. Nawet jeśli te opowiadania nie będą wspominać o charakterystycznych punktach i miastach, interesujące dla dzieci może się okazać, że te konkretne legendy zrodziły się właśnie np. na pomorzu, a nie w górach.

Przeczytaj także