środa, 24 kwietniaNews That Matters
Shadow

Czy warto wybrać przedszkole niepubliczne?

Chcąc zadbać o odpowiedni poziom edukacji swojego dziecka, wielu młodych rodziców decyduje się na to, by zapisać swoją pociechę do niepublicznego przedszkola. Wiąże się to oczywiście z dużo wyższymi kosztami, lecz warto zastanowić się nad tym, czy niesie to za sobą dodatkowe benefity.

Czy przedszkole niepubliczne jest lepsze od publicznego? Zajmiemy się tym tematem w dalszej części materiału. Mamy nadzieję, że dzięki temu każdy wybierze odpowiednie rozwiązanie dla siebie i swoich pociech.

Zalety przedszkola niepublicznego

Wszystko zależy od konkretnej oferty. Często pojawiają się działalności i obiekty prywatne, które nie różnią się niczym od publicznego, a powstały jedynie ze względu na prestiż tego typu miejsc. Trzeba jednak przyznać, że profesjonalnie prowadzone przedszkole niepubliczne może zagwarantować bardzo szeroki wachlarz możliwości, co pozytywnie odbije się na rozwoju dziecka.

Dużo większa ilość zajęć tematycznych, prywatna kuchnia, w której istnieje możliwość dostosowania posiłków do indywidualnych wymagań dzieci. Są to dwa największe atuty klasycznego prywatnego przedszkola. Czy jest to w pewien sposób wymysł? Oczywiście, że nie! Wiele dzieci ma problemy z alergiami i po prostu nie zawsze mogą jeść to samo, co ich rówieśnicy. Nietolerancja glutenu, laktozy i inne dolegliwości są coraz bardziej powszechne, dlatego koniecznie trzeba dostosować taką dietę pod potrzeby malucha, by jego samopoczucie i bezpieczeństwo było na najwyższym poziomie.

Przedszkole niepubliczne zapewnia dużo więcej zalet. Mogą być to przykładowo ukierunkowane zajęcia, np. muzyczne lub sportowe, które dzieci wybierają razem z rodzicami.

Czy są jakieś wady?

Jedyny problemem, aczkolwiek nie dla wszystkich z nas, może być kwestia finansowa. Prywatne obiekty wymagają wyższych składek miesięcznych, lecz Wasza pociecha może liczyć na dużo większą ilość zalet niż w przypadku publicznych placówek. Warto więc zastanowić się nad tym, czy cena jest na tyle wysoka, by zrezygnować z wszystkich pozytywnych aspektów. Według nas, jeśli w okolicy znajduje się wysokiej jakości przedszkole niepubliczne, a jego oferta jest dużo szersza niż propozycje publicznych miejsc, warto się zastanowić nad zainwestowaniem swoim środków.

Koniecznie jednak zajmijcie się tematem dużo wcześniej, ponieważ prywatne przedszkola są często oblegane i tworzą się nawet listy rezerwowe. Warto przed finalnym podjęciem decyzji sprawdzić również komunikację i dostęp do danego obiektu, ponieważ odwożąc swoje pociechy w to miejsce codziennie, warto mieć zapewniony komfort.

Przeczytaj także