sobota, 13 kwietniaNews That Matters
Shadow

Pierwszy dzień w przedszkolu – jak sprawić, by dziecko czuło się dobrze?

Niezależnie od tego, czy maluch chodził do żłobka, czy nie, pierwszy dzień w przedszkolu zawsze będzie wiązał się z pewnym stresem. Jak nad nim zapanować i zrobić wszystko, by nasza pociecha czuła się jak najlepiej? Maluchy, które uczęszczały do żłobka, są w bardziej komfortowej sytuacji, bo już przeżyły okres rozstań i na pewno będzie im łatwiej przyzwyczaić się do nowego miejsca czy nowych znajomych. Dzieci, które do trzeciego roku życia wychowywane były tylko w domu, mogą mieć problem z adaptacją, ale to też nie jest regułą.

Nastawiamy się pozytywnie!

Nawet jeśli wydaje ci się, że maluch tego nie widzi, on doskonale wie, kiedy jesteśmy jako rodzice poddenerwowani, kiedy się czegoś obawiamy itd. Rada jest prosta: nie obawiaj się i nie rozważaj najgorszych scenariuszy. Nie ma sensu stresowanie się “na zapas”. Nastaw się, że będzie dobrze, a maluchowi to się udzieli.

Nie oszukuj

Mówienie czegoś, co nie jest prawdą w sytuacji, kiedy rzeczywistość dziecka opiera się w dużej mierze o zaufanie do naszej wiedzy jest głupie. Mówienie o tym jak będzie wspaniale, ile cudownych cioć czy przedszkolanek dziecko pozna, jak bardzo dobrze będzie się bawić, nie ma sensu. Znacznie lepiej jest powiedzieć, że być może maluch będzie za nami tęsknił, nie ma pewności czy pierwszy dzień będzie dla niego łatwy itp. Lukrowanie rzeczywistości w niczym dziecku nie pomoże, a wręcz przeciwnie zniechęci, jeśli okaże się, że to co mówiliśmy nie do końca było prawdą.

Wybierz wygodne ubranie 

W pierwszym dniu przedszkola część rodziców ubiera swoje maluchy odświętnie. Nie ma takiej potrzeby – ubrania dla dziewczynek i chłopców, którzy właśnie zostają przedszkolakami, powinny być przede wszystkim wygodne. Nie ubieraj malucha w coś nowego, a wybierz dres, który dobrze zna. Taki, który nie krępuje jego ruchów i w którym po prostu czuje się wygodnie. Nie warto “przebierać” dziecka z okazji pierwszego dnia w przedszkolu. Najlepsze ubrania dla chłopca to te, w których będzie mógł z nowymi kolegami pograć w piłkę. Wybieramy więc joggery i proste bluzy z dużą zawartością bawełny. Na pewno pierwszy dzień przedszkola nie jest odpowiednim terminem na jakiekolwiek eksperymenty modowe. Młody człowiek na pewno ucieszy się, jeśli będzie mógł samodzielnie wybrać co ubierze – w końcu to pierwszy krok do zwiększania jego samodzielności.

Rozmawiaj o przedszkolu jeszcze w wakacje 

By dobrze przygotować malucha, warto rozmawiać z nim o przedszkolu jeszcze na długo przed wrześniem. Przypominać, że czeka go wielka przygoda, czasem przechodzić obok przedszkola, które wybraliście, by oswoić się z miejscem. Przypominaj dziecku, że zawsze może na ciebie liczyć. Zaufanie może bardzo przydać się w sytuacjach konfliktów między dziećmi w przedszkolu czy innych kryzysowych sytuacji. 

Powodzenia!

Przeczytaj także