środa, 24 kwietniaNews That Matters
Shadow

Jak bezpiecznie podróżować samochodem z małym dzieckiem?

Wbrew pozorom jazda samochodem z małymi dziećmi wcale nie musi być problematyczna, zarówno na krótkich, jak i długich dystansach. By tak było i w komfortowy oraz bezpieczny sposób zabrać ze sobą malca w podróż, trzeba jednak sięgnąć po odpowiednie wyposażenie i trzymać się kilku podstawowych zasad.

Właściwe siedzisko

Absolutną podstawą, wymaganą zarówno przez prawo, ale i zdrowy rozsądek jest przewożenie dziecka w odpowiednim siedzisku. Z tego względu warto zainwestować w nowy fotelik samochodowy Maxi Cosi, który będzie gwarantował komfort dla młodej osoby, a dla rodziców oznacza pewność odnośnie jego bezpieczeństwa. Warto pamiętać o tym, że w przypadku tego akurat sprzętu nie powinno się raczej sięgać po modele używane. Nigdy nie mamy wtedy do końca pewności czy nie są one powypadkowe, a w takich pod żadnym pozorem nie wolno już przewozić dzieci. Czasem foteliki z drugiej ręki wyglądają bardzo dobrze z zewnątrz, ale ich konstrukcja może już być uszkodzona. Z tego samego względu z tego elementu wyposażenia powinno się korzystać maksymalnie kilka lat i po takim okresie dla pewności wymienić go na nowy model. Należy też pamiętać by wybierać rzeczy od renomowanych producentów, gdyż mamy wtedy pewność, że spełniają one wszystkie wymagane normy oraz atesty.

Wybierając fotelik samochodowy Maxi Cosi zyskujemy spokój i możemy bez żadnych obaw przewozić ze sobą dziecko. Fotelik dopasowany jest pod kątem wieku i wagi dziecka, a istotne jest to, że głowa malucha nie może wystawać ponad jego wysokość. Podczas montowania należy stosować się dokładnie do instrukcji od producenta, a nie kierować się własną intuicją. W przypadku niemowląt trzeba też pamiętać, że fotelik ustawia się tyłem do kierunku jazdy. Co istotne zawsze montuje się je na tylnych siedzeniach i nie można o nich zapominać nawet na krótkich trasach.

Czego nie robić podczas jazdy?

Zainwestowanie w dobry fotelik jest bardzo ważne, lecz by bezpiecznie jeździć z maluchem trzeba się jeszcze stosować do kilku podstawowych reguł. Pod żadnym pozorem nie można się odwracać, gdyż może się to skończyć wypadkiem. Jeśli dziecko zaczyna płakać to można spojrzeć w lusterku czy nie widać od razu dlaczego i zatrzymać się przy najbliższym miejscu postojowym. Gdy rodzice wiozą malucha razem to jedno z nich może usiąść z tyłu i w razie czego reagować. Na pewno nie można natomiast odpinać dziecka od fotelika w trakcie jazdy, gdyż na drodze mogą się wydarzyć różne nieprzewidziane sytuacje. Wreszcie w trakcie podróży nie powinno się karmić malucha, gdyż w razie gwałtownego hamowania można dopuścić do jego zadławienia się.

Przeczytaj także