czwartek, 18 kwietniaNews That Matters
Shadow

Kolonie, obozy – czy warto puszczać dziecko na samodzielne wyjazdy?

Sezon wakacyjnych wyjazdów rozpocznie się lada chwila, czas więc zacząć wielkie przygotowania. Nowy plecak, dres, sportowe buty, ciekawa książka, lornetka, to tylko niektóre akcesoria, które powinien zabrać na wakacje wytrawny podróżnik. Aby w dniu wyjazdu wszystko było na swoim miejscu i abyśmy o niczym nie zapomnieli, to przygotowania trzeba rozpocząć odpowiednio wcześniej.

Ci, którzy co roku wysyłają dziecko na kolonie czy obóz, to podchodzą do tego spokojnie i z rezerwą. Natomiast rodzice, którzy po raz pierwszy wyprawiają dziecko na samodzielny wyjazd często mają wiele wątpliwości i pytań. Pomożemy w tym artykule przybliżyć nieco specyfikę takich wyjazdów.

Przede wszystkim co rodzice, którzy zastanawiają się czy warto korzystać z tego typu wyjazdów, to bez wątpienia i żadnego zastanowienia mówimy: TAK.

Dzieci, które regularnie wyjeżdżają na kolonie czy obozy są bardziej samodzielne, otwarte na nowe znajomości, swobodniejsze w kontaktach z rówieśnikami. Wpływa to bardzo pozytywnie na rozwój zarówno psychiczny jak i fizyczny dziecka.

Nie mamy co się bać o bezpieczeństwo dzieci na takim wyjeździe, gdyż będą pod całodobową opieką specjalistycznej kadry. Warto jeszcze przed wszelkimi opłatami i rezerwacjami sprawdzić ośrodek do którego wysyłamy dziecko, poczytać nim innych rodziców i dzieci.

Dziecko, które po raz pierwszy będzie spędzać wakacje bez rodziców, powinno wyjechać na krótko i w znanej mu grupie. Powinno mieć przy sobie choć jedną koleżankę czy kolegę, z którym jest w dobrych stosunkach. Dobrym pomysłem dla takich dzieci są wyjazdy klasowe, gdzie dzieci się znają, przebywają ze sobą na co dzień w szkole i co też niezwykle istotne, jadą z wychowawcą do którego mają zaufanie.

Każdy kolejny wyjazd może już być całkowici samodzielny, w obcej grupie, gdyż takie dziecko szybko nawiąże nowe przyjaźnie i znajomości.

Pakując dziecko na wyjazd przestrzegajmy zaleceń, regulaminu i listy rzeczy, którą dostaniemy od opiekunów. Nie wymyślajmy samodzielnie, że przyda mu się na przykład trzy kurtki a nie zapakujemy mu stroju kąpielowego. Naszymi lękami i zmianami sprawimy, że dziecko nie będzie przygotowane do wszystkich zajęć i będzie przez to źle się czuło.

Zatem stosujemy się do wszystkich wytycznych z danego ośrodka, zapoznajemy się i dziecko z jego regulaminem i dajemy kilka dobrych i sprawczych rad: nie oddalać się bez opiekuna i zawsze u niego szukać pomocy. To wystarczy, bo na miejscu będzie fachowa opieka, która zapewni dziecku bezpieczeństwo.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *