środa, 24 kwietniaNews That Matters
Shadow

Kobiece sny o ciąży – co jest ich przyczyną?

Sny to taka dziedzina ludzkiego życia, która do dnia dzisiejszego nie została do końca wyjaśniona. I chociaż naukowcy z każdym kolejnym badaniem czy eksperymentem posiadają coraz większą wiedzę na ten temat, to i tak spora część tej sfery wciąż pozostaje nieodgadniona. Jednym z podstawowych zakresów badań nad snami jest ich tematyka. W wyniku szeregu eksperymentów i obserwacji okazało się, iż męskie i kobiece sny bardzo się od siebie różnią. W przypadku mężczyzn sny bywają bardziej zróżnicowane, natomiast u kobiet często dominuje powtarzająca się tematyka ciąży (i to zarówno ciąży własnej, jak i kogoś z otoczenia). Co jest główną przyczyną kobiecych snów o ciąży? Podstawową rolę odgrywają tu emocje, które są podstawowym elementem kobiecego życia.

Pragnienia i marzenia

Jedną z podstawowych przyczyn powracających snów o ciąży mogą być wszelkiego rodzaju pragnienia i marzenia dotyczące macierzyństwa. Z jednej strony mówimy tu o chęci posiadania potomstwa (które często – z różnych przyczyn – nie może być zrealizowane), a z drugiej o marzeniach związanych ze zdrowym i szczęśliwym życiem posiadanych już dzieci.

Niepokoje i lęki

Kolejnymi emocjami wpływającymi na tak dużą częstotliwość snów o ciąży mogą być wszelkie lęki i niepokoje – także o różnym podłożu. W przypadku kobiet oczekujących dziecka sny o ciąży mogą być wyrazem obaw związanych z przebiegiem samej ciąży, porodem czy późniejszym wychowaniem dziecka. Natomiast w przypadku kobiet, które w realnym życiu nie spodziewają się dziecka sny o ciąży mogą zwiastować strach przed nieplanowanym macierzyństwem lub obawę o niemożność zostania matką. 

Niepewność

Innym powodem tego, iż kobietom śni się ciąża jest najprawdopodobniej szeroko rozumiana niepewność. To odczucie może mieć kilka wymiarów – od tych związanych z byciem dobrą matką, poprzez trudności z podjęciem decyzji o ewentualnym macierzyństwie, aż po obawy związane z reakcją otoczenia na bycie w ciąży (te ostatnie często dotyczą kobiet, których ciąża jest nieplanowana lub nieaprobowana przez najbliższych). Wszystkie te emocje mają swoje odzwierciedlenie w marzeniach sennych, których tematem przewodnim jest właśnie ciąża.

Mówiąc o najczęstszych przyczynach kobiecych snów o ciąży nie można zapomnieć o jeszcze jednym – codziennej rzeczywistości. W tym przypadku wyjaśnienie może być bardzo proste. Dlaczego? Otóż spora liczba kobiet śniących o ciąży jest matkami. A jeżeli przyjmiemy, iż sny to wypadkowa wspomnień, wewnętrznych odczuć, marzeń i codziennych lęków, to własnie taka tematyka kobiecych marzeń sennych nie powinna dziwić.

Wiele osób analizujących tematykę kobiecych snów zadaje sobie pytanie – czy ciąża to faktycznie ich najczęstszy motyw? Z jednej strony mamy badania, które w niemałym stopniu potwierdzają te założenia. Z drugiej strony są wszelkiego rodzaju internetowe senniki, w których tematyka ciąży jest jedną z podstawowych. Za przykład może służyć sennik.us – serwis interpretujący marzenia senne. Według statystyk tego internetowego sennika to właśnie interpretacje snów o ciąży cieszą się największym zainteresowaniem kobiet. A zatem wniosek jest jeden – kobietom śni się ciąża, a one starają się zrozumieć te powracające senne motywy i obrazy. 

Przeczytaj także