czwartek, 23 majaNews That Matters
Shadow

Żłobek czy niania? – wybór opieki nad dzieckiem

Po długim czasie macierzyństwa wiele kobiet decyduje się na dalszy rozwój swojej kariery, który musiały zatrzymać na rzecz przyjścia nowego członka rodziny. Jednak, aby powrócić do dawnych obowiązków, każdy z rodziców powinien wybrać odpowiednią opiekę dla swojego dziecka podczas jego nieobecności w domu. W dzisiejszym artykule wspólnie zastanowimy się i rozważymy dwie wybrane przez nas możliwości opieki na dzieckiem – wybór żłobka oraz opiekunki w domu przez nianię. Aby przekonać się, która z opcji sprawdzi się dla Waszego dziecka najlepiej, koniecznie sprawdźcie wpis do samego końca.

Wybieram żłobek

Decydując się na żłobek musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to duża zmiana nie tylko dla naszego dziecka, ale i również dla rodziców. Nowa okolica oraz nieznani dotąd rówieśnicy mogą okazać się sporym wyzwaniem, które nie każde dziecko będzie na początku umiało łatwo zaakceptować. To również stresująca sytuacja dla młodych rodziców, którzy po raz pierwszy na tak długi czas muszą rozstać się ze swoim maleństwem w dzień. Pamiętajmy jednak, że tak zazwyczaj wyglądają początki, gdzie później staje się to coraz łatwiejsze dla obu stron.

Jednak przed umieszczeniem swojego dziecka w żłobku należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą z nich jest odpowiednie przygotowanie malca do nowego miejsca pobytu. Co zrobić, aby dziecko szybko zaaklimatyzowało się w nowym otoczeniu? Wybrać żłobek, który będzie niedaleko Waszego osiedla bądź ulicy. W ten sposób dziecko nie poczuje dużej odległości, która dzieli go od własnego domu. Kolejną rzeczą jest fakt, że dzieci, które często przybywają w towarzystwie wielu osób szybciej nawiązują relacje oraz nowe kontakty. Jeśli Twoje dziecko chętnie przebywa na placach zabaw ze swoimi rówieśnikami to znak, że szybko odnajdzie się również w nowym miejscu jakim jest żłobek.

Wybieram nianię

Rodzice, którzy decydują się na wybór niani, stawiają przede wszystkim na wygodę. Osoba, której rolą będzie opieka nad dzieckiem w domu, często wykonuje również inne czynności domowe, przez co łatwiej jest o zachowanie czystości. Kolejnym plusem będzie łatwiejsza rozłąka z dzieckiem. Pozostawiając dziecko w domu będzie się ono czuło dużo bardziej komfortowo niż w przypadku nowego miejsca jakim jest na przykład żłobek. Oprócz tego rodzice powinni zadbać, aby nowa osoba w domu poznała wszystkie zwyczaje oraz zasady panujące w domowej przestrzeni. To ułatwi nawiązanie kontaktu niani z dzieckiem i lepsze poznanie swoich obowiązków w domu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *