środa, 24 kwietniaNews That Matters
Shadow

Jadłospis rocznego dziecka. Jak serwować warzywa i owoce w jego diecie?

Warzywa oraz owoce to pierwsze produkty poza mlekiem mamy, których smak poznaje zwykle maluszek. Ich obecność w diecie pełni istotną rolę nie tylko w momencie rozszerzania diety dziecka, ale także i później, gdy pociecha ukończy 12 miesięcy życia. Dlaczego, planując jadłospis rocznego dziecka, rodzice nie powinni zapominać o warzywach i owocach? Sprawdź!

Jadłospis rocznego dziecka – kilka podstawowych zasad

Dieta rocznego dziecka powinna być dobrze zbilansowana i zróżnicowana na tyle, aby dostarczała maluszkowi ważnych składników odżywczych. Na tym etapie, dzięki wcześniejszemu rozszerzaniu diety maluszka, rodzice mogą skorzystać z całej gamy produktów, w oparciu o które stworzą jadłospis rocznego dziecka. Zdaniem ekspertów, powinien on obejmować 4 lub 5 posiłków dziennie – 3 główne oraz 1-2 uzupełniające. Rodzice mogą wybierać produkty, które maluszek już zna i łączyć je z nowymi, które są odpowiednie dla grupy wiekowej dziecka. Nie każda mama wie, ale na tym etapie nie trzeba rezygnować z karmienia piersią – matczyne mleko, wciąż jest źródłem cennych składników odżywczych.

Warto zwracać także uwagę na to, aby nasze dziecko jadło posiłki o regularnych porach – zachowanie stałego rytmu w tym zakresie może mieć pozytywny wpływ na regulację mechanizmów odpowiadających za uczucie głodu i sytości. Dziecko uczy się, że określone pory w ciągu dnia oznaczają coś pysznego i istnieje szansa, że chętniej skupi swoją uwagę na podawanych mu posiłkach!

Wartościowy talerzyk juniora

Eksperci zalecają, aby roczny maluszek otrzymywał 5 porcji warzyw oraz 4 porcje owoców. Obie te grupy produktów są źródłem ważnych składników pokarmowych, takich jak m.in.

  • witaminy: głównie witamina C, beta-karoten,
  • składniki mineralne: np. potas oraz wapń,
  • węglowodany
  • błonnik pokarmowy, w tym pektyny

Uwzględnienie każdego dnia zarówno warzyw, jak i owoców w diecie malucha to dobra praktyka, dzięki której rodzic może stworzyć prawidłowo zbilansowany jadłospis rocznego dziecka. Świeże sezonowe produkty, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł i przygotowanie na ich bazie obiadków, deserków lub przekąsek, pozwoli na zapewnienie różnorodności w dziecięcym menu i dostarczenie maluszkowi składników ważnych dla jego prawidłowego rozwoju. Obecność warzyw i owoców w codziennej diecie ma korzystny wpływ na kształtowanie się dobrych nawyków żywieniowych, które mogą zaprocentować w przyszłości!

Jak podawać dzieciom warzywa i owoce?

Jadłospis rocznego dziecka nie powinien składać się już wyłącznie z musów warzywnych i owocowych, należy uzupełniać go także o produkty gotowane, podawane w cząstkach, a także surowe. Wraz z upływem czasu nasza pociecha potrafi coraz więcej – próbuje swoich sił w rozdrabnianiu podawanych mu pokarmów nie tylko za pomocą języka, dziąseł, a później także zębów. Z tego powodu warto podawać dzieciom owoce i warzywa w różnorodnej formie, zarówno gotowane, duszone, pieczone, jak i pod postacią kawałków i miękkich cząstek, które maluszek może otrzymać prosto do rączki.

Ciekawym pomysłem na zapewnienie maluszkowi codziennej porcji warzyw oraz owoców są soki i nektary dla dzieci. Tego typu produkty mogą stać się wartościowym urozmaiceniem dziecięcej diety – zwłaszcza zimą i wczesną wiosną, gdy świeże sezonowe warzywa są trudno dostępne. Sok lub nektar można również zabrać na spacer z maluchem. Przy wyborze warzywno-owocowych soków i nektarów warto czytać informacje zawarte na ich etykietach.. Nie wszystkie tego rodzaju produkty dostępne w sklepach są odpowiednie dla dziecka, warto więc wybierać takie, które posiadają na etykiecie oznaczenie wieku, od którego mogą być podawane. Nie bez znaczenia jest także skład – np. produkty BOBO FRUT mogą być źródłem błonnika pokarmowego oraz witaminy C. Powstały z myślą o potrzebach żywieniowych maluszków do lat 3.

Przeczytaj także