środa, 24 kwietniaNews That Matters
Shadow

Jak przygotować odzież dla niemowląt

Ósmy miesiąc ciąży to najlepszy moment, by przygotować wyprawkę dla dziecka. Warto przyszykować ją wcześniej, żeby być gotowym na ewentualne wcześniejsze narodziny.

Wyprawka dla niemowlaka składa się z wielu elementów. Nie wystarczy jedynie kupić tych wszystkich ubranek, pościeli czy kocyków. Wszystkie tekstylia należy dokładnie wyprać i wyprasować. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i kontakt z chemikaliami może ją niepotrzebnie podrażnić.

Pranie i prasowanie

Dlatego na około miesiąc przed narodzinami wszystkie ubranka niemowlęce przeglądamy. Usuwamy z nich metki, uważając, by nie zostawić podrażniających skórę końcówek materiału. Zwracamy też uwagę na instrukcje dotyczące temperatury prania, prasowania lub konieczności prania ręcznego (niektóre ubranka trzeba prać ręcznie jedynie za pierwszym razem, później można już używać pralki). Większość źródeł sugeruje, by prać ubranka dla noworodków w temperaturze 90°C, ale w rzeczywistości jest to niezbyt możliwe. Większość ciuszków jest kolorowa i w tak wysokiej temperaturze aplikacje po prostu by się sprały, a same ubrania dla niemowląt straciłyby swój kształt.

Dlatego lepiej ubranka wyprać w 40°C, a później wyprasować je żelazkiem nastawionym na wysoką temperaturę i parę. Oczywiście, nie chodzi o to, by dziecko chodziło w ładnie wyprasowanych ubrankach, ale by wyparzyć w ten sposób odzież. Pościel do łóżeczka pierz w temperaturze 60°C, pieluchy tetrowe zaś w 90°C. Nawet jeżeli się zdefasonują, nie będzie stanowić to problemu.

Postępuj w ten sposób – dokładnie piorąc i prasując rzeczy dziecka – przez co najmniej 3 miesiące po jego urodzeniu. Później możesz stopniowo odchodzić od tak delikatnego traktowania skóry dziecka.

Układanie w szafie

Rzeczy dziecka zajmują nieproporcjonalnie dużo przestrzeni w stosunku do wielkości samego malucha, dlatego już teraz pomyśl o przestronnej szafie lub komodzie na jego ubranka. Nie kupuj zbyt wiele rzeczy w jednym rozmiarze – w miarę rosnących potrzeb maleństwa dokup ciuszki przez Internet, ze strony Kiddostate.pl. Rzeczy posortuj rozmiarami oraz typami: osobno trzymaj body, spodenki, śpiochy i półspiochy. Na początku mogą Ci się przydać karteczki informujące, gdzie zaczyna się dany rodzaj ubrania. Nazwy brzmią myląco? Zamiast pisać nazwy, narysuj proste szkice przedstawiające daną rzecz. Pokaż wszystkim osobom, które będą zajmować się dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia, gdzie znajdą ubranka i inne niezbędne akcesoria.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *