czwartek, 18 kwietniaNews That Matters
Shadow

Ubrania z dzianiny dresowej dla małego dziecka – czy się sprawdzą?

Wobec ubrań dla małego dziecka stawia się szczególne wymagania, gdyż mają stały kontakt z wrażliwym i delikatnym ciałem. Chcąc nie chcąc, stają się jego drugą skórą i to od nas, rodziców, zależy jej dobór, a w efekcie komfort noszenia ubranek i snu naszego dziecka. Niewłaściwie dobrane materiały, mogą stać się przyczyną czasem nawet poważnych problemów ze skórą maluszka, takich jak podrażnienia, odparzenia, egzemy, reakcje alergiczne, a w skrajnych przypadkach – duszności i ciężkie reakcje alergiczne wziewne. Ubranka dla dziecka muszą sprawdzać się w najbardziej ekstremalnych warunkach, przy częstych zmianach temperatury, powinny być odporne na czynniki mechaniczne i nie mogą krępować ruchów dziecka. Takie właśnie są ubrania z dzianiny dresowej – zapewniają radość z poznawania świata każdemu maluszkowi.

Dzianina dresowa – co to za materiał?

Dzianinę od jej siostrzanej tkaniny różni bardzo charakterystyczna cecha, duża rozciągliwość, co zawdzięcza unikalnemu procesowi produkcji. Materiał ten dostępny jest w wersji gładkiej, ażurowej, wzorzystej oraz fakturowanej. Na jego wygląd i wszelkie właściwości ma wpływ stopień ścisłości, a więc długość nitki w oczku i splot. Ta wyjątkowa elastyczność materiału gwarantuje miękkość i przewiewność, co jest nie do przecenienia zarówno w chłodne (doskonała ochrona przed zimnem), jak i w upalne dni (ochrona przed zimnem); jest to możliwe dzięki właściwościom oddychającym dzianiny, które zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza.

Rozciągliwość dresówki niewątpliwie jest dużą zaletą tego materiału i daje ogromne możliwości jego wykorzystania, jednak przy noszeniu ubrań z tego materiału może dochodzić do jego nadmiernego rozciągania i wypychania, zwłaszcza w miejscach szczególnie na to narażonych, takich jak obszar kolan w spodniach dresowych, czy okolice łokci w bluzach. W celu maksymalnego ograniczenia rozciągania materiału w miejscach na nie podatnych, stosuje się domieszkę syntetyczną.

Jakie są rodzaje dzianiny dresowej?

Wśród dzianiny dresowej wyróżnia się dwa rodzaje, dzianinę dresową drapaną oraz tzw pętelkę, czyli dzianinę dresową niedrapaną. Zasadniczo, różnią się one między sobą składem. Zazwyczaj ich głównym składnikiem jest przędza bawełniana oraz dodatkowo domieszka sztucznych lub syntetycznych włókien (np. elastyna, lycra), których głównym zadaniem jest zapobieganie zbytniemu wypychaniu. Dzianina dresowa drapana zawiera w składzie domieszkę poliestru, który zmniejsza kurczliwość i wypychanie materiału.

Jakie ubranka z dresówki wybierać dla maluszka?

Delikatna skóra dziecka jest szczególnie wymagająca, dlatego wybierając ubranka, akcesoria lub materiały do szycia, należy zachować szczególną ostrożność. Na rynku obecnie jest ogromny wybór wszelkich materiałów o różnych wzorach, fakturach i kolorach, ale niestety również o różnej jakości. I mimo że czasami producenci oferują produkty dedykując je małym dzieciom, często ich skład i pochodzenie samego materiału może budzić szereg wątpliwości. Dlatego właśnie tak ważne jest stawianie na sprawdzonych producentów, którzy w swojej ofercie mają wyłącznie materiały z pewnych źródeł, mogących przedstawić odpowiednie certyfikaty i atesty. Wybór koloru i wzoru jest oczywiście bardzo ważny, ale nie mniej istotne jest sprawdzenie pochodzenia materiału dla zapewnienia bezpieczeństwa małemu dziecku.

Szeroki wybór dzianiny dresowej oferuje sklep Antex.

Przeczytaj także