czwartek, 18 kwietniaNews That Matters
Shadow

Ile reniferów ciągnie sanie Świętego Mikołaja?

To jeden z najbardziej kultowych obrazów sezonu świątecznego: Święty Mikołaj szybujący po nocnym niebie w swoich saniach ciągniętych przez osiem wiernych reniferów. Ale jak to się stało, że ten ukochany obrazek stał się tak popularny?

Korzenie sań zaprzężonych w renifery sięgają 1800 roku, kiedy to Clement C. Moore napisał ukochany wiersz „Noc przed Bożym Narodzeniem”, który zawiera słynny wers „i na szczyt ganku, i ponad ścianami, przeleciało osiem małych reniferów”. To właśnie ten klasyczny wiersz jest najbardziej odpowiedzialny za wizerunek Mikołaja i jego ośmiu reniferów.

Od tamtego czasu liczba reniferów ciągnących sanie Mikołaja mocno zakorzeniła się w tradycji świątecznej. Mimo wielu spekulacji nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego liczba reniferów wynosi osiem. Niektórzy uważają, że to dlatego, iż liczba osiem ma specjalne znaczenie w wielu kulturach, inni zaś sądzą, że to po prostu wygodna liczba zwierząt, która ma reprezentować drużynę wiernych pomocników Świętego Mikołaja.

Niezależnie od przyczyny, osiem reniferów Mikołaja stało się integralną częścią sezonu świątecznego. Niezależnie od tego, czy ciągną sanie Mikołaja, oświetlają drogę swoimi nosami, czy pomagają Mikołajowi w dostarczaniu prezentów, te osiem reniferów głęboko zakorzeniło się w naszej wspólnej świątecznej wyobraźni.

Kiedy więc następnym razem będziesz podziwiał świąteczną scenę z udziałem Mikołaja i jego ośmiu reniferów, możesz zatrzymać się i docenić historię tej ukochanej tradycji. I oczywiście nie zapomnij podziękować ośmiu reniferom za ich niestrudzoną pracę w Wigilię!

Przeczytaj także