czwartek, 23 majaNews That Matters
Shadow

Higiena jamy ustnej niemowlaka

Higienę jamy ustnej u niemowlaka warto rozpocząć od jego pierwszych dni pobytu w domu. Choć jak wiadomo niemowlę nie posiada jeszcze zębów, to jednak na dziąsłach mogą gromadzić się bakterie z pożywienia i otoczenia.

Warto zakupić w aptece specjalne nakładki silikonowe, które znacznie ułatwią nam tę czynność i pomogą nie tylko oczyścić jamę ustną z jedzenia i bakterii, ale również pozwolą wykonać delikatny masaż dziąseł. Idealnie zatem nadadzą się również dla troszkę starszego dziecka, któremu dokuczać będzie ból dziąseł przed ząbkowaniem. Należy tutaj pamiętać o każdorazowym wysterylizowaniu nakładki, zaraz po zabiegach oczyszczania.

Oczyszczanie jamy ustnej u noworodka można również wykonać z pomocą zwykłego gazika jałowego, namoczonego w przegotowanej wodzie. Delikatnie przecieramy nim dziąsła, język i gotowe.

Regularne dbanie o higienę jamy ustnej noworodka uchroni go przed grzybicą jamy ustnej tzw. pleśniawkami, które są częstą przypadłością wieku niemowlęcego.

Dziecko, które jest od małego przyzwyczajone do zabiegów w jamie ustnej, bez problemu przyzwyczai się do mycia pierwszych ząbków i w przyszłości chętniej będzie się do tego zabierało samodzielnie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *