czwartek, 18 kwietniaNews That Matters
Shadow

Nadwaga u dzieci, jak poradzić sobie z problemem?

Nadwaga u dzieci jest zdecydowanie coraz częściej spotykanym problemem wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Jeśli więc podejrzewasz, że również Twoje dziecko posiada zbyt dużą wagę, nie powinnaś zwlekać i udać się z dzieckiem do lekarza. U dzieci do siódmego roku życia nie stosuje się tradycyjnych diet odchudzający jak u dorosłych, lekarz może jedynie zalecić unikanie niezdrowego jedzenia i większą aktywność fizyczną, jednak podczas wizyty lekarz oceni, czy przypadkiem nadwaga u dziecka nie jest związana z chorobami. Jeśli jednak ze zdrowiem dziecka jest wszystko w porządku, to z pewnością przyczyna leży po stronie złego odżywiania i zbyt małej ilości ruchu. Poniżej znajdziecie  więc kilka prostych porad, które warto stosować, aby pomóc w powrocie dziecka do optymalnej wagi.

  • Spędzanie aktywnych weekendów z rodziną i wspólny ruch na świeżym powietrzu, to doskonała metoda na walkę z nadwagą u dzieci. Wprowadź tę tradycję w swoim domu, jest to gwarancja nie tylko walki z nadwagą, ale również poprawy relacji rodzinnych i świetnej zabawy.
  • Unikaj nagradzania dziecka słodyczami. Zastąp je zdrowymi przekąskami, które będą równie smaczne, a przy okazji nie prowadzą do nadwagi.
  • Nie wytykaj dziecku otyłości. Zamiast tego zapewnij, że zdrowe jedzenie oraz ćwiczenia sprawią, że w przyszłości wyrośnie na zdrową i silną osobę.
  • Naucz swoje dziecko systematycznego i powolnego jedzenia.
  • Jeśli dziecko sygnalizuje, że nie jest już głodne, nie zmuszaj go do zjedzenia całej nałożonej mu porcji jedzenia.
  • Zadbaj o rodzinne spożywanie posiłków przy stole w jadalni. Nie pozwól, by dziecko jadło posiłki przed telewizorem czy komputerem.
  • Przygotuj zdrowe desery, zamiast słodyczy, ciastek i batoników, podaj owoce, sorbet lodowy lub inne lekkie przekąski.
  • Nie pozwól dziecku na podjadanie niezdrowych i nadmiarowych przekąsek w ciągu dnia. Postaraj się, aby skupić uwagę dziecka na innych czynnościach, nie związanych z jedzeniem.
  • Jeśli dziecko ma nadmierny apetyt przy jedzeniu obiadów, nie pozwól na kolejne dokładki.

Myślę, że stosowanie tych kilku porad znacznie pomoże w zachowaniu lub powrocie dziecka do odpowiedniej wagi. Pamiętaj, że zdrowe jedzenie to podstawa i warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać swoją pociechę do zdrowych nawyków żywieniowych.

Przeczytaj także