czwartek, 18 kwietniaNews That Matters
Shadow

Niania z monitorem oddechu – Kontroluj oddech dziecka!

Wielu z nas przyszłych rodziców oczekując na pojawienie się maluszka napotkało w prasie artykuły o syndromie tzw. śmierci łóżeczkowej. Zbierała ona swoje żniwo jeszcze w zeszłym dziesięcioleciu. Rodzice kładli zdrowe dziecko do łóżeczka wieczorem, a gdy rano budzili się, już nie oddychało. Jest to jedna z najtragiczniejszych śmierci, z którą najtrudniej jest się nam pogodzić. Dlatego przezorni rodzice po urodzeniu dziecka często decydują się na zakup elektronicznej niani z monitorem oddechu.

Niania z monitorem oddechu dziecka pomaga w jego kontrolowaniu podczas sny zarówno w dzień jak i w nocy. Dzięki temu, gdy dziecko przestaje oddychać, włącza się głośny alarm. Można dzięki temu w porę zareagować na to, co dzieje się z dzieckiem. Na pewno dla każdego rodzica będzie to bardzo dobra wiadomość. Warto więc zdecydować się na korzystanie z takich systemów wspomagających opiekę nad dzieckiem. Szczególnie w przypadku dzieci z grupy ryzyka, a więc wcześniaków, czy dzieci z niską masą urodzeniową, poza tradycyjną elektroniczną nianią zalecamy stosowanie dodatkowego monitora oddechu.

Jak działa elektroniczna niania z monitorem oddechu?

Urządzenie składa się z 2 współpracujących ze sobą elementów. Są to: tradycyjna elektroniczna niania ( ta dobrze nam już znana) oraz układ sensora oddechu monitorującego proces oddychania i w przypadku wykrycia jego zaburzeń wyzwalający sygnał alarmowy.
Tu parę słów powiemy o tym jak zbudowany jest ten układ detekcji.
Sensor oddechu składa się z 2 czujników (w kształcie okręgu lub kwadratu) umieszczonych w łóżeczku malucha oraz odbiornika ich sygnału. Jeden z sensorów najczęściej umieszczany jest pod prześcieradłem czy materacykiem łóżeczka drugi zaś bezpośrednio na jego szczebelkach.

Babysense 7 Atestowany Monitor Oddechu dla Niemowląt

Jeśli okaże się, że przez dłuższy czas sensor nie wykrył ruchów oddechowych uruchamia się krótki sygnał dźwiękowy, mający za zadanie obudzić samo dziecko i zmusić go do zaczerpnięcia tchu. Jeśli to nie zadziała po około 15 sekundach uruchamia się ciągły alarm pozwalający na podjęcie szybkich działań przez rodziców. Ważne jest także to, że system reaguje także na zmniejszenie częstotliwości oddechu. Jeśli spada poniżej minimalnego poziomu system działa jak opisano powyżej.

Dodatkową zaletą dobrych detektorów oddechu jest także fakt monitorowania ich poprawnej pracy. Jeśli wszystko przebiega dobrze na monitorze świeci się dyskretna zielona dioda, pozwalająca nawet w nocy uspokoić zaglądającego do pokoju dziecka rodzica bez konieczności wsłuchiwania się w jego oddech.

Czy warto kupić nianię z monitorem oddechu?

Naszym zdaniem tak. Szczególnie polecamy ją dla rodziców wcześniaków lub dzieci z dolegliwościami układu oddechowego (np przerostem migdałków) lub tych bardziej podatnych na infekcję górnych dróg oddechowych czy choćby zwykły katar. Monitor oddechu pozwoli nam sprawować nad nimi pełną kontrolę.
Polecamy przed zakupem niani z monitorem oddechu (polecamy sprawdzony model BabySense 7) upewnić się, że jest to urządzenie dopuszczone do użytkowania przez jakiś uznany organ kontrolny np. Państwowy Zakład Higieny. Obecność tego certyfikatu gwarantuje poprawną pracę tego jakże potrzebnego urządzenia.

Opisane nianie z monitorem oddechu kupisz w sklepie TechSat24.pl

Przeczytaj także