niedziela, 28 kwietniaNews That Matters
Shadow

Zobacz, jaki wpływ na rozwój dziecka mają zabawki edukacyjne

Sklepy z zabawkami dla dzieci pękają w szwach, a rodzice coraz częściej stają przed trudnym wyborem, jakie zabawki wybrać. Klocki, lalki, samochodziki, zabawki na sterowanie, a może puzzle? Trzeba wybierać z głową, bo nie każda zabawka oprócz zabawy da dziecku również wartości edukacyjne. Zobacz, dlaczego warto kupować zabawki edukacyjne i jaki wpływ mają one na rozwój dziecka.

Jakie zabawki warto kupować dzieciom

Wszyscy dobrze wiemy, że dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę. To doskonała metoda, by nauczyły się nowych rzeczy w sposób przyjemny, ciekawy i bardzo naturalny. Dobrze wybrane zabawki rozwijają wyobraźnię, funkcje poznawcze i motorykę. W opinii psychologów, walor edukacyjny mają takie zabawki, którymi dziecko może operować, czyli posługiwać się nimi na wiele różnych sposobów w myśl zasady, że nie jest ważne to, co robi sama zabawka, lecz to, co zrobi z nią dziecko.

Zabawki dla dzieci:

  • powinny być dopasowane do wieku dziecka
  • muszą spełniać surowe normy bezpieczeństwa i posiadać wymagane atesty. Nie mogą posiadać małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć
  • muszą być atrakcyjne wizualnie
  • ich działanie powinno być znane dla dziecka, zrozumiałe i proste
  • w obsłudze. Dziecko musi wiedzieć, w jaki sposób może się daną zabawką bawić
  • powinny być ciekawe, budzić zainteresowanie
  • mogą być interaktywne, to świetny pomysł dla maluchów, które dopiero poznają zasadę przyczynowo-skutkową.

Nauka przez zabawę z zabawkami Montessori

Czym jest metoda edukacji Montessori?Jak mówi autorka metody edukacji Montessori Dr Maria Montessori „Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało i wyraziłam to, i tak powstała metoda zwana metodą Montessori.” Metoda Montessori pomaga dzieciom i rodzicom przejść etap dziecka od dzieciństwa do dorosłości stawiając na niezależność i samodzielność dziecka. Jej podstawą jest szanowanie naturalnej indywidualności każdego dziecka, jeśli chodzi o jego rozwój fizyczny, umysłowy, duchowy i emocjonalny i kierowaniu go do całościowego wzrostu. Metoda bardzo nowoczesna, prosta, a jednak bardzo bogata w swej treści. Propaguje ona zabawki nieskomplikowane, które w prosty sposób pozwalają dziecku na zdobycie wielu nowych umiejętności. Oto jedne z zabawek Montessori:

  • sortowanie śmieci – ochrona środowiska powinna być jednym z przedmiotów w szkole. Drewniana tarcza ze środkowym ruchomym kółkiem z 4 kontenerami: szkło, papier, metal/plastik i odpady segregacji. Na większym kole namalowane zostały różne przedmioty oraz czas ich rozpadu. Zadaniem dziecka jest właściwe posegregowanie odpadów. Dodatkowo są narysowane znaczki, aby dziecko mogło samo sprawdzić, czy dobrze zrobiło.
  • poznawanie brył geometrycznych – drewniane pudełko wypełnione figurami w kształcie różnych brył geometrycznych. Bryły w jednolitym kolorze niebieskim są pomocą Montessori i pierwszą lekcją geometrii przestrzennej. Pomagają kształtować zmysł stereognostyczny, tj. tworzenie pojęcia rzeczy, wyobrażenia o niej czy też mentalnego obrazu za pomocą dotyku. Który kształt się toczy? Który przewraca? Który ma taką samą podstawę? Ta zabawka pozwoli to sprawdzić.
  • kolory i odcienie – sześć kolorów: szary, fioletowy, żółty, czerwony, niebieski, zielony w czterech odcieniach. Zadaniem dziecka jest dopasowanie odpowiedniego ludzika do odpowiedniego tła. Gra na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo prosta, ale dziecko musi się skupić i skoncentrować, by nie pomylić odcieni, które niewiele się od siebie różnią.

Gry planszowe pomocne w nauce

Gry planszowe pomagają rozwijać umysł, pozwalają także, poprzez zabawę zdobyć wiele nowych informacji z różnych dziedzin. Wybór planszówek jest tak ogromny, że bez trudu można dopasować produkt do wieku dziecka oraz tematyki, którą się interesuje. Każde dziecko na pewno polubi taką formę nauki. Rodzice także, bo oprócz świetnej zabawy, edukacyjne gry planszowe niosą ze sobą wiele korzyści:

  • korzyści edukacyjne – w zależności od tematyki gry planszowe pozwalają uczyć się i poznawać najróżniejsze dziedziny nauki.
  • korzyści rozwojowe – bardzo istotne w przypadku małych dzieci, możliwość rozwijania zmysłów i przydatnych umiejętności, takich jak: refleks, zasady fair play, koordynacja ruchowa, myślenie przestrzenne.
  • korzyści społeczne – gry planszowe pomagają pokonywać bariery społeczne i w naturalny sposób zbliżyć się do otoczenia, często wykorzystywane są nawet w terapiach u dzieci.

Rozwijaj zdolności manualne twojej pociechy

Nic tak nie rozwija zdolności manualnych, wyobraźni i pomysłowości dziecka, jak zabawki kreatywne. Dzieci oczywiście najbardziej lubią te, które pozwalają im się odrobinę pobrudzić, ale czasem trzeba przymknąć oko i pozwolić na szaloną zabawę, która nie tylko cieszy, ale i uczy.

W rozwijaniu zdolności manualnych dziecka idealnie sprawdzi się:

  • ciastolina – można z niej tworzyć najrozmaitsze figurki, zwierzątka czy budowle, wszystko co tylko wpadnie dziecku do głowy. Ciastolina jest na tyle miękka i bezpieczna, że można zaproponować taką zabawę dziecku już po pierwszym roku życia.
  • piasek kinetyczny – piaskiem można bawić się nie tylko w piaskownicy, gdy za oknem świeci słońce. Piasek kinetyczny pozwala budować babki z piasku nawet w domu. Wygląda jak naturalny piasek, jest miły w dotyku i bardzo plastyczny. Wspaniale rozwija umiejętności dziecka i pobudza wyobraźnię.
  • masa solna – to nic innego, jak mieszanina soli, mąki i wody. Wystarczy mieć w domu szklankę soli, szklankę mąki i odrobinę wody. Już samo wyrabianie masy jest świetną zabawą dla dzieci. Masa przypomina konsystencją ciastolinę, więc śmiało można wykonać z niej różne figurki, szkatułki, naczynia czy samochodziki. Po wyschnięciu ulepione przedmioty można pomalować i ozdobić, będzie to dodatkowa atrakcja i kolejna świetna zabawa.
  • glina – z gliny można modelować, rzeźbić, odciskać, odlewać w formach gipsowych, to świetna zabawa dla całej rodziny, która nigdy się nie kończy. Po wysuszeniu wystarczy zalać ją wodą i po 24 godzinach można ją używać ponownie.
  • farby – to doskonała zabawa nawet dla najmłodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze trzymać pędzla w dłoni. Dla nich dedykowane są farby do malowania palcami. Starsze dzieci na pewno poradzą sobie z trzymaniem pędzla, można zaproponować im również inne metody malowania, jak na przykład za pomocą gąbki.

Przeczytaj także