niedziela, 28 kwietniaNews That Matters
Shadow

Plan porodu, wyprawka dla maluszka… co jeszcze warto przygotować, spodziewając się dziecka?

Z pozoru wydaje się, że 40 tygodni ciąży to wystarczający okres na solidne przygotowanie się zarówno do porodu. Jednak, wraz z upływającym czasem, nagle okazuje się, że do porodu pozostało co najwyżej kilka tygodni. Bez obaw – na tym etapie istnieje kilka kwestii, które przyszła mama może zaplanować. Należą do nich m.in. plan porodu oraz wyprawka dla dziecka. Jak zrobić to z głową?

Po pierwsze – plan porodu

Czy można zaplanować poród? Do każdego, najmniejszego szczegółu na pewno nie, ale przyszła matka może określić pewne elementy związane z tym, jak sobie go wyobraża. W tym celu sporządza się plan porodu. O planie porodu mówił już Standardy Opieki Okołoporodowej z 20 września 2012 roku, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem Dz.U.12.1100. To dokument, w którym kobieta może wypisać wszystkie swoje oczekiwania m.in. odnośnie przebiegu porodu, personelu obecnego przy nim czy osoby towarzyszącej jej w tym ważnym wydarzeniu.

Standard Opieki Okołoporodowej z 1 stycznia 2019 roku w kompleksowy sposób obejmuje także organizację opieki sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Znajdziemy go w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. W VI części rozporządzenia zaznaczono, że wszystkie osoby sprawujące opiekę nad rodzącą powinny zapoznać się z planem porodu, omówić go z przyszła mamą i w miarę możliwości zastosować się do jego postanowień.

Jak przygotować plan porodu?

Wraz z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną można stworzyć spójny, zindywidualizowany plan porodu, który powinien obejmować preferencje ciężarnej względem poszczególnych etapów porodu i aspektów opieki okołoporodowej. Zebranie wszystkich oczekiwań przyszłej matki w jednym miejscu może być trudne, ale w ich zgromadzeniu pomogą ginekolog albo położna. Specjaliści będą w stanie odpowiedzieć na nurtujące przyszłą mamę pytania lub wyjaśnić mniej zrozumiałe dla niej kwestie.

Wśród najistotniejszych elementów planu porodu wymienić należy oczekiwania związane z:

  • miejscem i warunkami porodu,
  • osobą towarzyszącą w trakcie porodu,
  • przygotowaniem do porodu (np. kwestią ogolenia krocza czy zrobienia lewatywy),
  • samym porodem (między innymi chodzi tu o kwestie znieczulenia),
  • nacięciem i ochroną krocza,
  • wywołaniem i stymulacją porodu,
  • cesarskim cięciem,
  • czasem tuż po porodzie,
  • opieką na oddziale położniczym,
  • karmieniem noworodka,
  • szczepieniem dziecka.
  • Ułatwieniem dla ciężarnej będzie plan porodu w postaci gotowego do uzupełnienia formularza, który można uzyskać w wielu szpitalach położniczych w całej Polsce.

Wyprawka dla rodzącej

Poza określeniem preferencji związanych z przebiegiem porodu i opieki okołoporodowej, w III trymestrze ciąży warto zadbać o skompletowanie torby do szpitala. Znaleźć powinny się w niej rzeczy, które będą potrzebne rodzącej, a także umożliwią specjalistom uzyskanie wiedzy na temat przebiegu ciąży i stanu zdrowia kobiety. Wśród rzeczy przydatnych przyszłej mamie podczas pobytu w szpitalu warto uwzględnić więc:

  • dokumenty – dowód osobisty, karta przebiegu ciąży, skierowanie do szpitala, jeśli zostało wydane, NIP zakładu pracy (dotyczy kobiet pracujących);
  • wyniki badań – grupa krwi, ostatnie wyniki badania USG, morfologia, badanie moczu, wynik badania HBs, ostatnie badanie poziomu cukru;
  • ubrania – koszule nocne, szlafrok, kapcie, biustonosz do karmienia, wygodna i nieuciskająca bielizna, klapki pod prysznic;
  • środki higieniczne – podkłady poporodowe, chłonne podpaski, duży ręcznik kąpielowy, mniejszy ręcznik do rąk i twarzy, kosmetyki, ręczniki papierowe;
  • rzeczy dodatkowe – telefon komórkowy z ładowarką, poduszka do karmienia.

Wyprawka dla dziecka

Oprócz planu porodu i zapakowania własnych rzeczy dla mamy, powinna zostać przygotowana także wyprawka dla dziecka. Należy uwzględnić w niej tych rzeczy, które będą potrzebne dziecku od chwili urodzenia. Między innymi będą to:

  • ubranka – wygodne pajacyki i śpioszki, rozpinane kaftaniki lub body, skarpetki, rękawiczki-niedrapki, czapeczki bawełniane;
  • pieluszki tetrowe;
  • pieluszki jednorazowe – najmniejszego rozmiaru;
  • chusteczki nawilżane;
  • kocyk lub rożek;
  • kosmetyki do pielęgnacji maleństwa;
  • cieplejsze ubranka i nosidełko – na przewiezienie dziecka ze szpitala do domu.

Taka wyprawka dla dziecka zabrana do szpitala powinna być wystarczająca. Pamiętaj, że niektóre szpitale zapewniają część niezbędnych rzeczy, które mogą okazać się przydatne dla mamy i noworodka – warto wcześniej o to zapytać w konkretnej placówce.

Odpowiednie przygotowanie się do porodu może stać się sposobem na ukojenie stresu przyszłej matki. Jeśli będzie wiedziała, jak krok po kroku ma przebiegać poród i jakie sytuacje mogą w nim wystąpić, łatwiej będzie jej pokonać strach towarzyszący wielu matkom związany z wydaniem na świat dziecka.

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Przeczytaj także